• 32 747 27 27

  info@makowski-zurek.pl
 • ul.Rolna 17b/1

  40-555, Katowice

Kontakt

 • Address

  ul.Rolna 17b/1

  40-555, Katowice
 • Telefon

  32 747 27 27

 • Email

  info@makowski-zurek.pl

© Agencja Magnes 2023, All Rights Reserved.

Usuwanie zatrzymanej ósemki. Jak przygotować się do zabiegu?

wizyta u dentysty

Pojęcie “zatrzymany ząb” dotyczy najczęściej tzw. zębów mądrości – czyli ósemek. Usuwanie zatrzymanej ósemki (inaczej: ekstrakcja zatrzymanej ósemki) budzi wśród naszych Pacjentów obawy i wątpliwości. Postaramy się wyjaśnić te najczęstsze. 

Co to jest i jak wygląda zatrzymana ósemka? 

Pojęcie “zatrzymanej ósemki” dotyczy zębów mądrości, które nie ustawiły się i nie rozwinęły prawidłowo w łuku zębowym. 

Zatrzymana ósemka może mieć dwojaką postać. Ząb może zatrzymać się w kości i jest przez nią otoczony, a może też pokryć się błoną śluzową lub częściowo wydostaje się z dziąsła. 

Problem zatrzymanej ósemki wynika z różnych czynników: mogą to być uwarunkowania genetyczne, zbyt szybka utrata zębów mlecznych czy też za duże stłoczenie zębów w łuku. 

Czy usuwać zatrzymane ósemki? 

Czy usuwać zatrzymane ósemki? Zdaje się, że przecież w niczym nie przeszkadzają. Warto jednak wiedzieć, że zatrzymane ósemki powodują szereg dolegliwości, a wśród nich można wymienić między innymi: 

– przyczyniają się do powstawania wad zgryzu, paradontozy oraz szczękościsku – prowadzą do nawracających bólów głowy i uszu 

– stają się siedliskiem bakterii powodując infekcje oraz próchnicę 

– mogą spowodować pęknięcia korzeni zębów sąsiadujących 

Jak przygotować się do usuwania zatrzymanej ósemki? 

Mamy dla Ciebie kilka porad, jak przygotować się do usuwania zatrzymanej ósemki: – Przed zabiegiem zjedz posiłek, ponieważ po nim nie będziesz mógł jeść przez ok. 2-3 godziny. 

– Bezpośrednio przed pij tylko wodę niegazowaną, unikaj gorących, gazowanych czy kwaśnych napojów. 

– Oczywiście dobrze umyj zęby oraz wykonaj nitkowanie. 

– Jeżeli jesteś osobą palącą, polecamy zaopatrzyć się w plastry antynikotynowe, ponieważ niedopuszczalne jest palenie papierosów po usunięciu zatrzymanej ósemki.

Przed usunięciem zatrzymanej ósemki wykonujemy odpowiednie badania, żeby precyzyjnie zlokalizować umiejscowienie zęba oraz unerwienie. 

Chcesz wiedzieć, jak przebiega sam zabieg i czego możesz się później spodziewać? Przeczytaj artykuł Chirurgiczne usuwanie zatrzymanej ósemki. Jak wygląda zabieg i rekonwalescencja? 

Pacjenci gabinetu stomatologicznego Dental-Care w Katowicach na miejscu otrzymają wszelkie informacje o usuwaniu zatrzymanej ósemki. Zostaną objęci kompleksową opieką, wliczając w to badania, zabieg oraz kontakt w czasie rekonwalescencji. 

Dental Care