Pasta do zębów to nieodzowny element dla każdego, kto chce dbać o higienę jamy ustnej i piękny uśmiech. Ma zapewniać świeży oddech i czyścić nasze zęby. Jednak nie każdy rodzaj pasty nadaje się do każdego uzębienia. Poznaj podstawowe rodzaje past i wybierz odpowiednią dla siebie!

Pasty uniwersalne
Środki czyszczące zęby do wszystkiego. Są to najpopularniejsze i najczęściej spotykane rodzaje past. Wszystkie składniki tych produktów są zbilansowane, dzięki czemu nadają się do standardowego mycia zębów.

Pasty wybielające zęby
Są to produkty przeznaczone dla osób, które chcą uzyskać efekt delikatnego wybielenia zębów poprzez usunięcie większej ilości osadu nazębnego. Skład takich past zawiera zwykle szereg drobinek czy granulek pomagających zetrzeć naleciałości lub też odpowiednie substancje chemiczne, które je rozpuszczają. Są to pasty, których nie powinno się stosować dłużej niż 2 miesiące.

Pasty do zębów nadwrażliwych
Specjalistyczny skład takich produktów sprawia, że kanaliki zębowe są lepiej zabezpieczone, a uszkodzone szkliwo chronione przed działaniem czynników zewnętrznych. Zazwyczaj w składzie znajdziemy chlorek lub azotan potasu lub też chlorek strontu.

Pasty zapobiegające paradontozie
Pasty specjalistyczne, które dzięki unikalnym właściwościom allantoiny, mleczanu glinu i ziół (np. rozmarynu, rumianku czy anyżu) przeciwdziałają zapaleniu dziąseł i łagodzą objawy paradontozy.

Pasty dla dzieci
Zwykle pozbawione fluoru specjalne pasty oparte na działaniu przeciwpróchniczego ksylitolu. Często mają łagodny i przyjemny smak oraz ciekawy kolor. Warto jednak uważać, gdyż wielu producentów stosuje sztuczne barwniki i substancje konserwujące, które negatywnie wpłyną na jakość zębów naszych pociech.
Wymienione powyżej rodzaje past do zębów stanowią jedynie podstawowy podział środków do mycia jamy ustnej. Każda z past może posiadać swoje unikalne właściwości. Warto jednak czytać etykiety i orientować się, co tak naprawdę znajduje się w tubce. Wybór pasty do zębów to jeden z pierwszych kroków w kierunku zdrowych i mocnych zębów.

Leave a Comment

Name*

Email* (never published)

Website